Doli botimi i trete i revistes "Gegnia", botim i Bibliotekes Publike "Marin Barleti" Shkoder.
Ne kete numer mund te lexoni

Albanologji
Rafaela MARTETA - Shkrime pr burgun. At Zef Pllumi, Maks Velo, Visar Zhiti. Stina e re e letrave n paskomunizm.
Albana ALIA - L'isotopia mitica e folclorica nell'opera "Karpa" di Martin Camaj.
Ndoj MHILLI - Thurja e narracionit te dramat "Loja e mbasdreks"dhe "Kandili i argjandit" t Martin Camajt.
Agron LUKA - Si e shfrytzuan dhe e ensuruan Andrea Stefin me statusin: "miku e komentuesi m intim dhe i plotfuqishmi" pr botimin Migjeni, "Vargjet e Lira", 1936.

Dosier/ Draini
Enver DRAINI -Qemal Draini (1922- 1947)
Nexhmi BUSHATI -Msuesi im martir q sfidoi tri diktatura
Qemal DRAINI -Fragmente nga krijimtaria letrare

Letrsi/ prozator bashkkohor
Edison MAAJ -Afr mesnats
Sknder ZOGAJ -Vdekja e Sabahut
Merita BRDICA -Puhiz

Histori & arkeologji
Helidon SOKOLI -Gjurmime arkelogjike n rajonin e Shkodrs
Zamir TAFILICA -Harta Arkeologjike e Pellgut t Shkodrs
Pjerin MIRDITA -"Vendi i Dshmis dhe Kujtess"; nga vend vuajtjeje dhe torturash, n muze pr t prkujtuar viktimat e regjimit komunist.
Besnik FISHTA -Dshmi autentike mbi historin e klubeve filatelike n Shqipri

Tradita
Bardhyl KRAJA, Zyhdi VAJUSHI, Ymer QOSJA - Tradita e gjuetis n Shkodr

Letrkmbim
Letrkmbimi i D. Nikoll Gazullit me Nobert Joklin

Ese
Albert P. NIKOLLA -Musine Kokalari: Kryenee pr t vrtetn!
Gazmend LEKA - Kryevepra e panjohur
Ilir SECI - Aksidenti q shkaktoi vdekjen e Albert Kamys mund t ket qen vepr e KGB-s.

Figura t shquara t kulturs kombtare
Xhahid BUSHATI - Mendimtari i lir, poeti dhe politikani Hamid Gjylbegaj
Nexhmi BUSHATI - Izet Bebeziqi, personalitet i prmasave t rralla
Nekrologji Willy Gjon Kamsi (1926-2017) Artikuj e studime t Willy Kamsit

Klikoni ketu per versionin PDF te revistes