Biblioteka publike "Marin Barleti" u themelua nė vitin 1931 nė njė lokal tė thjeshtė nė qendėr tė qytetit qė nga shkodranėt thėrritej "Milet Bahēe". Fondi fillestar i librave tė kėsaj biblioteke u financua nga vetė  Bashkia e Shkodrės. Librat e parė tė kėsaj biblioteke mbajnė vulėn e Bashkisė sė atėhershme. Krijimi i kėsaj biblioteke ishte fryt i njė tradite tė vyer tė qytetit shkodran, traditė e filluar qė nė mesjetė, e vijuar mė pas me bibliotekėn Bogdani, dhe atė tė Myftiut tė Tabakėve. Biblioteka tė rėndėsishme tė Shkodrės kanė qėnė edhe ato tė institucioneve fetare siē ishte biblioteka e Medresesė sė Naltė pranė Kalasė, bibliotekat e ēmuara tė etėrve Jezuitė (1858) dhe atyre Franēeskanė (1875).

Pėr t'u njohur mė nė detaje rreth kėsaj vatre kulturore dhe me vlera historike ne kemi intervistuar, drejtorin e kėsaj biblioteke, z. Gjovalin Cuni.

-Nė lidhje me historikun, themelimin dhe fillesat e bibliotekės z. Cuni pėr mikrofonin e radio "Zėri i Turqisė" tha:

"Biblioteka Publike “Marin Barleti” ėshtė njėra prej bibliotekave nė sistemin e bibliotekave qė ka qyteti i Shkodrės, tė cilat janė biblioteka tė shumta dhe mund tė grupohen nė biblioteka tė institucioneve shtetėrore, nė biblioteka tė institucioneve private dhe nė biblioteka personale, pronė private e studiuesve dhe dashamirėsve tė librit qė ndodhen nė qytetin e Shkodrės.

Nėse flasim pėr bibliotekėn “Marin Barleti” duhet tė themi qė kjo bibliotekė ėshtė vijim i njė tradite bibliotekare qė Shkodra ka patur ndėr shekuj.

Biblioteka “Marin Barleti” nuk ka njė akt tė saktė themelimi. Akti i themelimit ėshtė nxjerrė nga studimi i studiuesve tė ndryshėm qė kanė bėrė rreth kėsaj biblioteke, por edhe nga dėshmitė gojore. Nga kėto materiale lind ideja qė biblioteka publike e qytetit tonė ėshtė themeluar rreth viteve 1929-1934. Pėr arsye, sepse  gjejmė tė dhėna qė ėshtė formuar nė vitin 1929, tė dhėna qė ėshtė formuar nė vitin 1931, dhe tė dhėna qė ėshtė formuar nė vitin 1934. Mjaftė interesante ėshtė p.sh, njė dėshmi gojore e njė nėpunėsi tė bashkisė sė Shkodrės, tė vitit 1929, i quajtur Nush Gurakuqi, i cili nė dėshminė e tij gojore ka dhėnė elementet e parė tė formimit tė bibliotekės publike tė qytetit tonė. Sipas tij, ka qėnė nisma e studentėve tė ndryshėm qė studiuonin nė vende tė ndryshme tė Europės dhe ndihma e donatorėve tė ndryshėm vendas dhe tė huaj qė kanė ēuar nė themelimin e bėrthamės sė bibliotekės publike tė qytetit.

Nė dėshminė e tij, Gurakuqi jep vendin ku u themelua kjo bibliotekė. Mė pas jep ato persona tė cilėt kanė shėrbyer nė bibliotekė. Dhe sipas tij, vendi ku u themelua biblioteka pasi u grumbulluan librat, ashtu sikurse nė tėrė vendet e Europės sė zhvilluara, por edhe tė lashtėsisė, ishte pak a shumė  njė vend ose nė njė pozicion, ku u vendos biblioteka qė ishte afėr lexuesve dhe afėr publikut. Nė rastin tonė biblioteka e parė u vendos nė njė vend, i cili ishte hapur pėr publikun dhe nė popull ishte emėrtuar “Milet Bahēe”. Natyrshėm ishte lulishtja popullore nė tė cilėn u vendos kjo bibliotekė. Kjo lulishte ishte themeluar nga valiu (osman) i Shkodrės nė vitin 1868, i cili zbriti nga kalaja, e cila ishte qendra administrative dhe ju afru qėndrės administrative  tė qytetit. Valiu i Shkodrės ndėrtoi kėtė lulishte popullore dhe brenda kėsaj lulishte  kishte  edhe vendin e vetė, ku shėrbehej me kafe, ku shkėmbente ndonjė mendim,dhe sė bashku me kėtė vend, i cili ishte shumė funksional, natyrshėm qė nė vitet 1929 u vendos biblioteka, me qėllimin qė ky institucion kulture tė ishte pranė lexuesve.

Ėshtė mjaftė interesant qė nė dorėshkrimin e tij Gurakuqi jep disa tė dhėna rreth kėsaj biblioteke. Kjo bibliotekė ka dhe mjaftė libra tė cilat janė dhurata dhe dhuratat vinin jo vetėm nga qytetarėt e Shkodrės, por vinin edhe nga diplomatė tė ndryshėm, tė cilėt ose ishin vendosė nė qytetin e Shkodrės ose shpesh herė vizitonin Shkodrėn"... 

-Ndėrsa nė lidhje mė bibliotekėn e sotme publike tė Shkodrės, z, Cuni u shpreh:

Ndėrsa po tė flasim pėr bibliotekėn e sotme, bibliotekėn “Marin Barleti” ajo ėshtė themeluar nė vitin 1945. Bazė pėr themelimin e kėsaj biblioteke ka qėnė jo vetėm biblioteka publike e themeluar ne vitet ‘30 tė shekullit tė kaluar, por nga ana tjetėr  dhe njė pjesė e inventarit tė ēmuar qė kishin bibliotekat, sidomos ato tė institucioneve fetare katolike dhe islame, tė cilat pas viti 1945 pa drejtėsisht u shtetėzuan dhe njė pjesė e tyre tė inventarit ju dhurun edhe bibliotekės sė qytetit tonė. Kėto pėrbėjnė bazat pėr krijimin ose pėr funksionimin e mėtejshėm tė kėsaj biblioteke dhe pasuria qė u vendos nė bibliotekėn e qytetit bėri qė biblioteka e qytetit tė Shkodrės tė jetė edhe nė ditėt  e sotme njė ndėr bibliotekat mė tė vyer pėrsa i takon trashigimisė kulturore qė mbanė libra tė ndarė nė fondet e saja.

Nė ditėt tona, biblioteka “Marin Barleti” qėndron nė ndėrtesėn e re, e cila ėshtė ideuar dhe ndėrtuar nė vitin 1968. Qė nga viti 1968 e deri nė ditėt tona natyrshėm qė kanė ndodhė ndryshime tė mėdha..."

- Por ē'farė fondesh ka kjo bibliotekė dhe sa janė tė interesuar lexuesit e saj tė pėrfitojnė prej librave tė ndryshėm qė dispunon ky intitucion mjaf i rėndėsishėm  kulturor?

"Sa i takon fondeve qė ka kjo bibliotekė duhet tė themi qė fondet lidhen me organizimin e punės nė bibliotekė. Natyrisht organizimi i fondeve bėhet nė pėrputhje me qėllimin final qė ka ēdo bibliotekė.

 Qė ti shėrbejė interesave tė lexuesve, duke filluar nga mosha e vogėl deri nė moshėn e shtyrė ose siē themi ndryshe deri nė brezin e tretė. Sot, biblioteka jonė ka fonde tė ēmuara qė i takojnė sidomos albanologjisė, fondit qė i takojnė balkanologjisė, fondi i perėndimit nė tė cilėn ruhen libra pak a shumė nė gjuhėn latine, pastaj vijnė fonde tė tjera, siē ėshtė fondi i fėmijėve, fondi i librit shqip, mediateka qė ėshtė njė element i ri qė i ėshtė shtuar bibliotekės sonė, fondi i librit tė digjitalizuar etj.

Biblioteka ruan nė fondet e saja rreth 270 mijė kopje dhe afėrsisht rreth 80 mijė tituj. Por krahas librave, biblioteka ka edhe mjete tė tjera siē janė hartat, mjetet vizive, internet, vende ēlodhjeje dhe ka krijuar tė gjithė  ambiente tė pėrshtatshme pėr zhvillimin e aktiviteteve tė ndryshme kulturore, kryesisht takime me shkrimtarė, promovime librash etj..." 

-Drejtuesi i kėtij intitucioni mjaft tė rėndėshėm, renditė disa nga bibliotekat e rėndėsishme tė Shkodrės, mbi tė cilat ėshtė mbėshtetur biblioteka publike "Marin Barleti" ndėr shekuj...

Ashtu siē e thash edhe mė parė, biblioteka “Marin Barleti” ėshtė vazhdimėsi e traditės sė vyer qė ka patur qyteti i Shkodrės nė fushėn e bibliotekave. Biblioteka tė evidentuara nė qytetin e Shkodrės janė qė nga fundi i shekullit XVII, kėshtu nė vitin 1683 kemi bibliotekėn e “Bogdanit”,nė vitin 1750 kemi bibliotekėn e “Myftiut tė Tabakėve” ose siē njihet biblioteka “Kėllyēi”, nė vitin 1858 kemi bibliotekėn e “Etėrve Jezuit”, nė vitin 1875 biblioteka e “Franēeskanėve". Pastaj, vijnė biblioteka tė shoqėrive tė ndryshme kulturore qė kanė qėnė jo tė pakta nė qytetin e Shkodrės, siē ėshtė ajo e vitit 1899 e “Shoqėrisė Bashkimi”, e vitit 1901 e “Shoqėrisė Agimi”, e vitit 1911 “Klubi Gjuha Jonė”, 1917 “Komisia Letrare”, dhe 1919 “Shoqėria Vėllaznia”.

Nėse i shohim bibliotekat pėr sa i takon pasurive tė tyre bibliografike, atėherė ne shohim se kėto biblioteka kanė mbajtur nė gjirin e tyre vepra mjaftė tė rralla. Kėshtu, nė bibliotekėn e “Jezuitve” janė ruajtur libra tė ēmuar tė letėrsisė dhe historisė kombėtare, vepra tė Bogdanit, tė Farlatit, tė Rossit, Francesko da Lecce, studime albanologjike tė Mayerit, tė Hannit, tė Kamardas etj. Ashtu si ēdo lloj biblioteke edhe biblioteka e “Jezuitėve” ka patur fonde tė ndryshme dhe dhoma tė ndara, nė tė cilat qėndronin libra tė bazuara nė trajtesa lėndore.

Nė bibliotekėn e “Franēeskanėve”, njė tjetėr bibliotekė e pasur e qytetit tonė e formuar nė vitin 1875, ka pasur rreth 15 mijė vėllime, ku krahas vėllimeve nė kėtė bibliotekė janė ruajtur dhe mjaftė dorėshkrime. Dorėshkrime tė franēeskanėve tė famshėm siē kanė qėnė dorėshkrime tė Fishtės, Gjeēovit, Zarishtės, Marlaskaj etj.

Libri mė i vjetėr qė ka pasur kjo bibliotekė ka qenė njė libėr i vjetėr i “Akademisė sė Voskopojės”, i cili ėshtė cilėsuar si libri mė i vjetėr i kėsaj biblioteke dhe i ka takuar vitit 1594. Njė fakt mjaft interesant pėr kėtė bibliotekė na jep dhe At. Zef Pllumi, i cili ka qenė njė franēeskan qė ėshtė marrė me administrimin e bibliotekės, pra ka qenė nė rolin e kujdestarit tė saj dhe At. Zef Pllumi shėnon: ”Nė fondet e kėsaj biblioteke gjendet edhe njė kronikė qė ėshtė shkruar nė italisht prej Dalmatinit At.  Rasmo Balneso, i cili ka qėnė konstruktori i vėrtetė i Pashallėkut tė Shkodrės”, pra ka dhėnė njė ndihmė pėr ndėrtimin e Pashallėkut tė Shkodrės dhe nga ana tjetėr ka qenė konstruktori i tė parit bashkėpunim historik ndėrmjet myslimanėve dhe kristianėve pėr tė krijuar njė shtet tė pamvarur shqiptarė.

Me njė vlerė tė veēantė sa i takon sistemit tė bibliotekave nė qytetin e Shkodrės kanė qenė dhe bibliotekat orientale dhe mes dy bibliotekave mė tė mėdha orientale ka qenė: biblioteka e "Myftiut tėTabakėve” si dhe biblioteka e “Vakėfit” tė Shkodrės ose biblioteka e “Bushatlijve”. 

-Ju permendet qė kolona tė kėsaj biblioteke publike pėrveē bibliotekave tė ēmuara si tė etėrve Jezuitė dhe atyre Franēeskanė, tė Bogdanit etj, janė edhe biblioteka e Myftiut tė Tabakėve, tė medresesė sė Naltė pranė kalasė sė Shkodrės, etj, ku thuhet se nė Shkodėr ka pas mbi 25.000 volume, vetėm nė gjuhėn klasike orientale(persisht, turqisht dhe arabisht).…A mund tė na pėrmendni mė konkretisht se ēfarė librash pėrmbajnė kėto biblioteka qė kanė kontribuar nė themelimin e njė biblioteke gjithėpėrfshirėse…?

Nėse dėshirojmė tė dijmė diēka pėr bibliotekėn e “Tabakėve” duhet tė themi se ajo ėshtė themeluar nė vitin 1750 nga Isuf Tabaku dhe kjo bibliotekė mes librave tė ēmuar ka patur edhe traktet astronomike tė Hoxha Tahsimit tė botuara nė Paris, nė vitin 1884.

Nė dorėshkrimet historike tė Isuf Tabakut ėshtė edhe njė “Abc” shqipe e botuar nė Stamboll e botuar nė vitin 1900. Natyrshėm duke qėnė njė bibliotekė e tipit oriental, kjo bibliotekė gjithnjė ka zgjuar interesat jo vetėm tė studiuesve vendas, por edhe studiuesve tė huaj, tė cilėt nė vizitat e ndryshme qė kanė bėrė nė qytetin e Shkodrės pėrpiqeshin tė hulumtonin edhe kėto lloj bibliotekash. Kėshtu, sipas dėshmive qė ka lėnė njė nga studiuesit e bibliotekave,Filip Fishta thuhet qė: Njė nga specialistėt orientalė mė tė shquar tė kohės siē ka qėnė Rossi, i cili kur e ka parė bibliotekėn e “Tabakėve” ėshtė mahnitė nga kjo bibliotekė sa i takon pasurive tė shumta qė ka kjo bibliotekė dhe ka lėnė njė shėnim sipas tė cilit: Biblioteka e "Myftisė sė Tabakėve” natyrshėm qė paraqet interes pėr lėndėn e rėndėsishme qė ajo mban, veēanėrisht pėr dorėshkrimet qė ka.., qė sipas Rossit pėr nga ana e pėrpilimit u pėrgjigjet pak a shumė kronikave tė latinėve dhe tė atyre tė mesjetės...

Biblioteka e "Myftisė sė Tabakėve” apo siē njihet edhe ndryshe biblioteka “Kėllyēi” shquhet edhe pėr organizimin e saj. Krahas inventarizimit biblioteka pėrdori dhe lloje tė ndryshme klasifikimi lėndor. Nė bibliotekėn “Kėllyēi” tė gjithė librat ishin tė ndara nė 27 lėndė dhe pėr lehtėsi tė pėrdoruesit biblioteka “Kėllyēi” zotėronte njė skedar alfabetik dhe njė skedar kronologjik. Numri i librave qė ndodhej nė bibliotekė dhe kryesisht dorėshkrime ėshtė diku tek 1900, ndėrsa tek dorėshkrimet janė 200 copė.

Kjo bibliotekė nė rrjedhėn e viteve u dėmtua kryesisht pėr shkaqe natyrore, ndėrsa njė pjesė e librave tė kėsaj biblioteke kanė qėnė tė vendosur nė bibliotekėn e qytetit tė Shkodrės, pasi janė dhuruar nga nipi i Isuf Tabakut, H.Esatit tė bibliotekės. Dhe kėto kanė qėnė tė vendosura pėr shumė kohė nė fondet e bibliotekės. Tani mė ato nuk janė nė fondet e bibliotekės, ato njė pjesė i kanė marrė familjarėt, dhe njė pjesė Myftinia, e cila po mundohet qė tė riorganizojė edhe njė herė bibliotekat tė tipit oriental.

- Z. Cuni rrėfen edhe pėr njė tjetėr bibliotekė tė rėndėsishme qė ka lėnė gjurmė nė pasurimin e fondeve tė librave tė ndryshėm oriental dhe ajo ėshtė...!

Njė tjetėr bibliotekė mjaft e vyer e qytetit tė Shkodrės ėshtė edhe biblioteka e “Vakėfit” tė Shkodrės ose ndryshe siē e quajmė biblioteka e “Bushatlinjve”. Biblioteka e “Vakėfit” tė Shkodrės ėshtė themeluar nė fund tė shek. XVIII nga Mehmet Pashė Plaku. Mehmet Pashė Plaku ishte iniciator, mė vonė pasardhėsit e tij u kujdesėn pėr tė shtuar pasuritė e kėsaj biblioteke. Biblioteka kishte mijėra volume qė sipas Hamdi Bushatit janė sjellė kryesisht nga bota e jashtme dhe librat dhe dorėshkrimet ishin nė gjuhė tė ndryshme nė arabisht, nė persisht, nė turqisht etj.

Kėto biblioteka, ashtu si dhe biblioteka “Kėllyēi” tėrhoqėn vėmendjen e vizitorėve tė huaj dhe studiuesve tė bibliotekave orientale, mes tė cilėve dhe tė anglezit Urkuard, i cili na ka lėnė shėnime pėr kėtė bibliotekė qė thotė: “Mustafa Bushatliuka qėnė njė njeri serioz dhe kishte mėkėmbė njė bibliotekė me libra nė frėngjisht, nė turqisht, tė cilat mė sė fundi ia fali vakėfit”.

Nga ky konstatim del se Mustafa Bushatliu, njė nga pinjollėt e familjes sė Bushatlinjve, tė gjithė veprat e pėrdorimit tė tij i'a fali vakėfit. Ishin libra nė njė sasi rreth 3000 copė me njė pėrmbajtje teologjike, juridike, fetare, shkencore etj, tė cilėt sundimtari i Shkodrės i'a fali vakėfit si njė mundėsi pėr tė hapė horizonte tė atyre qė studionin nė kėto shkolla.

Nė librat e rrallė qė ka patur biblioteka e “Bushatlinjve” ka qėnė historia e “Ibn Halludenit” e pėrkthyer nga turqishtja. Historia e Xhevdet Pashės nė 12 volume, pastaj kanė qėnė tekste fizologjike, tė Ibn Sinas ose Avicena siē e quajmė, Ibn Ruzhdi - Ave Roe, Gazali, Razis, etj.

Shumė vepra qė ka patur kjo bibliotekė kanė qėnė dhe nė dorėshkrime, ku mes teksteve nė dorėshkrime ėshtė njė libėr i shkruar shqip prej Tahir Efendi Gjakovame titullin “Vehibije”dhenjė histori turqisht e Ahmet Pashė Dugagjinit.

Ėshtė mjaft e rėndėsishme qė edhe kėtu sundimtari jo vetėm qė dhuron libra, jo vetėm blenė, jo vetėm pasuron nė mėnyrė tė vazhdueshme bibliotekėn, por nga ana tjetėr kujdeset edhe pėr sistemimin e bibliotekės, kujdeset pėr mirėadministrimin e kėsaj biblioteke, nė mėnyrė qė kėto pasuri tė mos shpėrdoroheshin.

Edhe deri nė ditėt tona, ekziston vula personale qė ka pėrdorur Mustafa Pasha gjatė kohės qė ishte nė Shkodėr, por edhe pasi u largua nga Shkodra. Gjatė kohės qė ishte nė Shkodėr, tė gjithė librat janė vulosur me vulėn e tij tė veēantė. Ndėrsa, kur u largua dėrgoi njė vulė pėr bibliotekėn e tij dhe vula e pėrdorur kishte kėtė mbishkrim: “Mbėshtetja ime ėshtė Zoti, dhe Ai ėshtė i mjaftueshėm nga libra tė cilat i ka bėrė vakėf. I pėrvuajturi pranė tė mirave tė Perėndisė, nga Veziri i quajturi Sherif Mustafa. Zoti ėshtė mė i Pėrhershėm”...

 -Veprimtarinė e saj, biblioteka e Shkodrės e mbėshtet edhe nė lidhjet e vazhdueshme qė ka mė njė rrjet tė tėrė bibliotekash qė veprojnė nė Shkodėr, ku mund tė veēojmė bibliotekėn e re tė universitetit, atė tė muzeut historik, bibliotekėn "Gjergj Fishta", bibliotekėn e Seminarit Ndėrdiocezan, bibliotekėn e Myftinisė, bibliotekėn e institutit turk "Yunus Emre", ato shkollore si dhe bibliotekat personale.

Biblioteka "Marin Barleti" ka lidhje edhe me biblioteka tė tjera brenda dhe jashtė Shqipėrisė, duke synuar kthimin e saj nė parametrat bashkėkohorė tė bibliotekave moderne...

Sot, ne kemi arritur tė krijojmė bibliotekėn digjitale. Biblioteka digjitale ka njė sėrė librash, revistash dhe gazetash numri i tė cilave arrin nė 46. Ne kemi nė online 9 tituj librash, 3 koleksione revistash, 1 koleksion gazete etj. Numri i fletėve tė digjituara ėshtė 28 mijė faqe. Jo e gjithė puna qė kemi bėrė ėshtė e pasqyruar nė faqen tonė tė bibliotekės. Mungesa e njė hapėsire nė server pėr tė pasqyruar tėrė punėn tonė na bėn qė punėn qė ne bėjmė nė bibliotekė ta bashkėndajmė me rrjetet e tjera, nė pamundėsi pėr ta publikuar nė faqen tonė.

Nga ana tjetėr, mjetet me tė cilin ne e kemi realizuar digjitimin e kėtyre librave janė mjete tė njė cilėsie jo shumė tė naltė teknike, pasi mungojnė mjetet monetare dhe financiare pėr tė blerė pajisjet e duhura bashkėkohore...

-Pėrgatiti pėr TRT Shqip, Arben HALLUNI