Doli botimi i katert i revistes "Gegnia", botim i Bibliotekes Publike "Marin Barleti" Shkoder. Ne kete numer mund te lexoni

  

Editorial

Vdekja e dr. Elsie humbje e madhe pėr kulturėn shqiptare

 

Albanologji

Lazėr STANI - Letėrsia moderne shqiptare

Willy Gjon KAMSI - Giammaria Biemmi e la critica

Eduard GRISHAJ - "Humanistėt Italo-Arbėrore" i Prof. Pipės si kapitull integral i studimeve tė tij historiografike mbi letėrsinė dhe kulturėn tonė ndėr shekuj.

Olimpia KAKARRIQI - Puna kėrkimore e albanologut Filip Fishta nė bibliotekat europiane

 

Letėrsi shqipe bashkėkohore

Arjola ZADRIMA - Poezi

 

Pėrkthim

Andreas DUSHI - Shtatė poezi tė Pushkinit tė pėrkthyera nė shqip

 

Histori&arkeologji

Helidon SOKOLI - Gjurmime arkeologjike nė rajonin e Shkodrės

 

Tradita arsimore

Njazi KAZAZI - 95-vjetori i Gjimnazit tė Shtetit

 

Muzikologji

Markelian KAPIDANI - Teoria e xhazit

Zef ĒOBA - "Opera" dhe "Kendimi" nė librat e studiuesit F. Bala

 

Bibliofili

Smajl BALA - Bibliotekat fetare muslimane nė Shkodėr

 

Letėrkėmbim

Gjovalin ĒUNI - Nė gjurmėt e njė letėrkėmbimi

 

Ese

Xhahid BUSHATI -  ... dhe iku "i vizatuar nga hėna"

 

Figura tė shqueme tė historisė kombtare

Luigj RAKA - Kapiten Mark Raka

 

Reēension

Genc DRINI - "Malėsorja e Bjeshkėve Tona", njė roman autentik i shkrimtarit Lulash N. Palushaj

Skėnder TEMALI - "Shtjellė letrare" e Z. Vukajt-shtjellė vlerash tė mendimit kritik dhe estetik

 

Ortografija ...(1964)

"Ortografija e gjuhės shqipe, enti pėr botimin e teksteve i Republikės Socialiste tė Serbisė, Beograd 1964

 

 

    Klikoni ketu per te pare versionin PDF