Mirese erdhet ne Shkoder KONTAKT

SHQIP | ENGLISH

HOME » BIBLIOTEKA » Historiku » 
Biblioteka Publike
Ēdo shtetas nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, pavarėsisht nga raca, mosha, seksi, kombėsia formimi arsimor e kulturor, gjendja sociale, bindjet politike dhe pėrkatėsia fetare ka tė drejtėn e shėrbimit bibliotekar ( Kreu II, Neni 6-tė i Ligjit, nr.8576, datė 3.02.2000 Pėr bibliotekat nė Shqipėri)
Biblioteka publike e qytetit tonė u themelua nė vitin 1931 nė njė lokal tė thjeshtė nė qendėr tė qytetit qė nga shkodranėt thėrritej "Milet Bahēe". Fondi fillestar i librave tė kėsaj biblioteke u financua nga vetė  Bashkia e Shkodrės. Librat e parė tė kėsaj biblioteke mbajnė  vulėn e Bashkisė sė atėhershme. Krijimi i kėsaj biblioteke ishte fryt i njė tradite tė vyer tė qytetit tonė, traditė e filluar qė nė mesjetė, e vijuar mė pas me bibliotekėn Bogdani, dhe atė tė Myftiut tė Tabakėve. Biblioteka tė rėndėsishme tė Shkodrės kanė qėnė edhe ato tė institucioneve fetare siē ishte biblioteka e Medrezes sė Naltė pranė Kalasė, bibliotekat e ēmuara tė etėrve Jezuitė (1858) dhe atyre Franēeskanė (1875).

Krijimi mė 1917 nė Shkodėr i bibliotekės sė Komisisė letrare duhet tė konsiderohet si djepi i krijimit tė sė parės bibliotekė publike shqiptare. Nė vitin 1921 kjo bibliotekė e transferuar nė Tiranė do tė bėhej bėrthama e Bibliotekės Kombėtare tė sapongritur. Nė historinė e gjatė tė traditave bibliotekare tė qytetit tė Shkodrės njė rol tė rėndėsishėm kanė luajtur edhe bibliotekat e shoqėrive kulturore dhe ato private. Nė vitin 1945 me mbylljen e institucioneve fetare dhe organizimeve shoqėrore, njė pjesė e fondit tė bibliotekave tė tyre i kaluan nė zotėrim bibliotekės publike. Nuk mund tė lėmė pa pėrmendur edhe ndihmat e qytetarėve shkodranė pėr pasurimin e fondeve tė saja. Biblioteka e qytetit ka lėvizur disa herė nė godina tė ndryshme. Nė vitin 1946 vendos tek Muzeu i Vjetėr apo Sahati i Inglizit siē cilėsohet nė gjuhėn e popullit, e mė vonė nė ndėrtesėn e sotme tė Bashkisė. Nė vitin 1968 u vendos nė godinėn qė ėshtė sot dhe mori emrin "Marin Barleti". Biblioteka ruan nė fondet e saj libra tė shekullit XV-XVI tė shtypur nė qendra tė mėdha tė Europės si: Gjermani, Zvicėr, Paris, Itali etj., tė cilėt dallohen nga teknika e shtypjes dhe bukuria e tyre nė paraqitje.

Koleksionet e ēmuara qė ka biblioteka e kanė kthyer atė nė njė qendėr tė rėndėsishme shkencore, sidomos sa i takon shkencave humane dhe filologjike. Bazuar nė fondin e librave nė gjuhėn shqipe, nė fondin e periodikut, nė bibliotekėn e fėmijėve si dhe nė mjetet e kėrkimit, biblioteka ėshtė kthyer nė njė qendėr promovimi dhe garantimi tė edukimit tė vazhdueshėm tė qytetarėve. Ambientet e bibliotekės shpesh herė pėrdoren edhe pėr veprimtari kulturore, promovime librash, hapje ekspozitash etj. Numri i vizitorėve nė bibliotekė gjatė vitit ėshtė rreth 9000. Numri i lexuesve me kartela nė vitin 2007 ishte 5000. Ata, tėrhoqėn 26.500 libra. Ēdo vit nė bibliotekė zhvillohen rreth 13 aktivitete tė ndryshme. Veprimtarinė e saj biblioteka e mbėshtet edhe nė lidhjet e vazhdueshme qė ka me njė rrjet tė tėrė bibliotekash qė veprojnė nė Shkodėr, ku mund tė veēojmė bibliotekėn e re tė Universitetit "Luigj Gurakuqi", atė tė Muzeut Historik, Bibliotekėn "Gjergj Fishta", Bibliotekėn e Seminarit Ndėrdiocezan , Bibliotekėn e Myftinisė, ato shkollore si dhe bibliotekat personale.

Biblioteka "Marin Barleti" ka lidhje edhe me biblioteka tė tjera brenda dhe jashtė vendit. Ajo ėshtė e pėrfshirė nė projektin Interreg IIIA dhe "Hadriati-cum" duke synuar tė pėrfshihet edhe nė projekte tė tjera.

Njė proces i plotė ristrukturimi ka filluar nė bibliotekė duke synuar kthimin e saj nė parametrat bashkėkohorė tė bibliotekave moderne.

Nuk mund tė lėmė pa pėrmendur nė punėn e nisur ndihmėn e Kryetarit tė Bashkisė, zotit Lorenc Luka, si dhe ndihmėn bujare tė RAIFFEISEN Bank.

Nė kėtė rast i drejtohemi tė gjithė shoqatave, institucioneve si dhe personave privatė, qė tė ndihmojnė bibliotekėn e qytetit brenda mundėsive qė kanė, duke u kujtuar tė gjithėve se bibliotekat janė krijesa pėr brezat nė shėrbim tė brezave.

Flash news
LINKS
Bashkia Shkoder
BUSH 'Luigj Gurakuqi'
Galeria Shkoder
Universiteti i Shkodres"Luigj Gurakuqi"
Muzeu i Shkodres