do shtetas n territorin e Republiks s Shqipris, pavarsisht nga raca, mosha, seksi, kombsia formimi arsimor e kulturor, gjendja sociale, bindjet politike dhe prkatsia fetare ka t drejtn e shrbimit bibliotekar ( Kreu II, Neni 6-t i Ligjit, nr.8576, dat 3.02.2000 Pr bibliotekat n Shqipri)

Biblioteka publike e qytetit ton u themelua n vitin 1931 n nj lokal t thjesht n qendr t qytetit q nga shkodrant thrritej "Milet Bahe". Fondi fillestar i librave t ksaj biblioteke u financua nga vet Bashkia e Shkodrs. Librat e par t ksaj biblioteke mbajn vuln e Bashkis s athershme. Krijimi i ksaj biblioteke ishte fryt i nj tradite t vyer t qytetit ton, tradit e filluar q n mesjet, e vijuar m pas me bibliotekn Bogdani, dhe at t Myftiut t Tabakve. Biblioteka t rndsishme t Shkodrs kan qn edhe ato t institucioneve fetare si ishte biblioteka e Medrezes s Nalt pran Kalas, bibliotekat e muara t etrve Jezuit (1858) dhe atyre Franeskan (1875).

Krijimi m 1917 n Shkodr i biblioteks s Komisis letrare duhet t konsiderohet si djepi i krijimit t s pars bibliotek publike shqiptare. N vitin 1921 kjo bibliotek e transferuar n Tiran do t bhej brthama e Biblioteks Kombtare t sapongritur. N historin e gjat t traditave bibliotekare t qytetit t Shkodrs nj rol t rndsishm kan luajtur edhe bibliotekat e shoqrive kulturore dhe ato private. N vitin 1945 me mbylljen e institucioneve fetare dhe organizimeve shoqrore, nj pjes e fondit t bibliotekave t tyre i kaluan n zotrim biblioteks publike. Nuk mund t lm pa prmendur edhe ndihmat e qytetarve shkodran pr pasurimin e fondeve t saja. Biblioteka e qytetit ka lvizur disa her n godina t ndryshme. N vitin 1946 vendos tek Muzeu i Vjetr apo Sahati i Inglizit si cilsohet n gjuhn e popullit, e m von n ndrtesn e sotme t Bashkis. N vitin 1968 u vendos n godinn q sht sot dhe mori emrin "Marin Barleti". Biblioteka ruan n fondet e saj libra t shekullit XV-XVI t shtypur n qendra t mdha t Europs si: Gjermani, Zvicr, Paris, Itali etj., t cilt dallohen nga teknika e shtypjes dhe bukuria e tyre n paraqitje.

Koleksionet e muara q ka biblioteka e kan kthyer at n nj qendr t rndsishme shkencore, sidomos sa i takon shkencave humane dhe filologjike. Bazuar n fondin e librave n gjuhn shqipe, n fondin e periodikut, n bibliotekn e fmijve si dhe n mjetet e krkimit, biblioteka sht kthyer n nj qendr promovimi dhe garantimi t edukimit t vazhdueshm t qytetarve. Ambientet e biblioteks shpesh her prdoren edhe pr veprimtari kulturore, promovime librash, hapje ekspozitash etj. Numri i vizitorve n bibliotek gjat vitit sht rreth 9000. Numri i lexuesve me kartela n vitin 2007 ishte 5000. Ata, trhoqn 26.500 libra. do vit n bibliotek zhvillohen rreth 13 aktivitete t ndryshme. Veprimtarin e saj biblioteka e mbshtet edhe n lidhjet e vazhdueshme q ka me nj rrjet t tr bibliotekash q veprojn n Shkodr, ku mund t veojm bibliotekn e re t Universitetit "Luigj Gurakuqi", at t Muzeut Historik, Bibliotekn "Gjergj Fishta", Bibliotekn e Seminarit Ndrdiocezan , Bibliotekn e Myftinis, ato shkollore si dhe bibliotekat personale.

Biblioteka "Marin Barleti" ka lidhje edhe me biblioteka t tjera brenda dhe jasht vendit. Ajo sht e prfshir n projektin Interreg IIIA dhe "Hadriati-cum" duke synuar t prfshihet edhe n projekte t tjera.

Nj proces i plot ristrukturimi ka filluar n bibliotek duke synuar kthimin e saj n parametrat bashkkohor t bibliotekave moderne.

Nuk mund t lm pa prmendur n punn e nisur ndihmn e Kryetarit t Bashkis, zotit Lorenc Luka, si dhe ndihmn bujare t RAIFFEISEN Bank.

N kt rast i drejtohemi t gjith shoqatave, institucioneve si dhe personave privat, q t ndihmojn bibliotekn e qytetit brenda mundsive q kan, duke u kujtuar t gjithve se bibliotekat jan krijesa pr brezat n shrbim t brezave.