Tradita e librit lidhet me Shkodrėn si qėndėr e rėndėsishme administrative, fetare dhe ekonomike. Shkodra mban nė vehtvehte historinė e librit dhe tė bibliotekave. Nė morinė e shumtė tė fakteve tė nxjerra nga studiuesit e kėsaj tradite shėnojmė: Qė nė 1563 flitet pėr ekzistencėn e njė shtypshkronje pronė e njė farė Shtjefni prej Shkodre, nė tė cilin u shtyp njė libėr fetar serb. Nga gjysma e dytė e shekullit XIX -tė deri nė vitin 1944 ekzistonin rreth 11 shtypshkronja. Vetė sundimtari i Shkodrės Mustafa Pasha thoshte: "Mė mirė drejtor shtypshkronje se vali nė Anadoll" Sa i takon bibliotekave, e para njihet ajo e 1638 e Pjetėr Bogdanit, por konstatimet e I.Zamputit, rreth relacionit tė 1332 tė Brokardit qė:ėė i shikonte librat si pjesė pėrbėrėse e veprimtarisė qytetare; thėnia e Barletit mbi ekzistencėn e analeve tė shkruara nė gjuhėn e popullit, si dhe vėrejtjet e Vinėenc Malajt pėr ruajtjen nė bibliotekėn e Dubrovnikut tė librave koralė tė shekullit XV-tė shkruara nė pėrgamenė dhe tė disa inkunabulave tė domenikanėve shqiptarė, tė lė tė kuptosh ekzistencėn mė herėt, ndonėse jo virtuale tė bibliotekave. ė Vėshtrim paronamik mbi bibliotekat e traditės Bibliotekat e Institucioneve fetare Muslimane Biblioteka e Vakėfit, pronė e Mustafa Pashė Bushatit, dhuruar Vakėfit nė 1834. E pasur me libra teologjie, jurisprodence, tekste shkencash natyrore. Biblioteka e Myftisė sė Tabakėve e fundit tė shek. XVIII. E krijuar nga vėllezėrit Kėllici me njė fond 2000 librash. Gjėndeshin nė tė ėAbc-ja shqipeė (1900) me dy tabela astronomike te H.Tahsinit. W. Kamsi njofton edhe pėr dy fjalorė shqip- turqisht e turqisht-shqip litografue ne Stamboll mė 1880 Bibliotekat katolike Jezuitėve

U formua nė vitin 1858. Ishte njė sistem bibliotekash. Nė tė u ruajtėn vepra tė rėndėsishme albanologjike tė autorėve tė huaj dhe vėndas. Nė rastin e 25 vjetorit tė Pavarsisė u formua biblioteka albanologjike me mė tepėr se 1000 libra nė gjuhėn shqipe, koleksionin e revistave tė botuara, dokumente historike tė mbledhur pėr njė periudhe 60 vjeėare , 800 fotografi tė pabotuara etj. Nė kėto mjedise u botua revista "Leka" dhe e para enciklopedi albanologjike shqiptare e titulluar: "Nomeklatorė".


Biblioteka Franceskane
Njohu lulėzimin nė vitin 1921 nė saj tė pėrkushtimit tė Gj. Fishta, P.Dodaj, Sh. Gjeėovi, P.Bardhi e sa tė tjerėve. Nė bibliotekė ruheshin dorėshkrime me vlerė tė Zarishtės, Gjeėovit, Marlaskajt etj

Bibliotekat e shoqėrive dhe private.
Bibliotekat e shoqėrisė :Bashkimi", "Agimi", "Gjuha shqipe", "Komisia Letrare" etj .

Biblioteka e P.Vasės, Z. Jubanit, F. Shirokės, vėllezėrve Ivanaj, familjes Kamsi, H.Gjylbegu, H. Bushati, Ll. Karafili, K. Idromeno, K.Gurakuqi, M.Krujės, E. Koliqit, J. Kastrati,etj.
Bibliotekat publike

E para bibliotekė publike dhe ndėr tė parat biblioteka albanologjike, e njohur si biblioteka e "Komisisė letrare", u krijua nė Shkodėr nė vitin 1916, me drejtues Hilė Mosi.

Vetė Biblioteka Kombėtare e Tiranės ( 28 nėntor 1922) u krijua me njė fond librash prej 6000 njėsish tė ardhura nga Shkodra. Drejtori i parė i kėsaj biblioteke ishte Karl Gurakuqi

Nė Shkodėr deri nė vitin 1944 u botuan rreth 60 revista, gazeta e kalendarė.

Familjet shkodrane krijuan biblioteka tė pasura tė cilat do tė shėrbenin mė vonė si baza tė bibliotekave albanologjike jo vetėm nė Shqipėri, por edhe Itali, Kroaci, Gjermani etj. Njė pjesė e bibliotekave ndoqėn fatin e pronarėve.

Drejtues tė bibliotekave ishin firmat mė tė njohura tė filologjisė shqiptare si: Hilė Mosi, Gjergj Fishta OFM, Zef Valentini S. J, H. Bushati, T. Kakarriqi, K. Kamsi etj. Po kėshtu u dalluan edhe njė plejadė e shquar bibliografėsh.

Bibliotekat patėn mecenė tė shumtė. Mustafa Pasha i fali Vakėfit librat e vet dhe ndėrtoi ndėrtesėn. Gjergj Fishta sa herė qė udhėtonte blinte libra me vlerė nė dyqanet e antikuarėve. Fishta ėshtė edhe arkitekt i bibliotekės franėeskane qė mbante emrin e tij. Zonja Buhler (svicerane) realizoi projektin pėr ndėrtimin e bibliotekės franėeskane nė vitin 1930.

Lumo Skėndo, I.M. Qafėzezi, Tihomir Gjiorgjevici i dhuruan bibliotekave vepra tė rralla.

Bibliotekarėt shkodranė u dalluan nė hulumtimet e librave e dokumenteve shqip nė biblioteka tė tjera jashtė Shqipėrisė

Veēoritė e bibliotekave qytetase.
Ka njė rritje sasiore dhe cilėsore nė infrastrukturė dhe shėrbime.
Janė 4 biblioteka tė ndėrtuara tėrėsisht tė reja nė kėto dhjetė vitet e fundit
Njė pjesė e tyre janė formuar, nga fondet me vlerė tė ardhura nė formė dhuratash nga njerėz tė shquar tė kulturės shqiptare.
Janė tė specializuara dhe plotėsuese tė njėra tjetrės. Kanė filluar procesin e automatizimit
Nė qytet ka tanimė njė sistem tė konsoliduar tė bibliotekave shkollore, sidomos atyre qė mbahen nga kleri dhe tė huajt. Ka njė interesim tė vecantė tė kategorive tė ndryshme sociale pėr librin. Nga viti nė vit shėnohet rritje tė numrit tė lexuesve.
Ekziston tendenca e shitjes sė bibliotekave jashtė atdheut. Janė shitur disa biblioteka te njohura tė qytetit, por gjithsesi zotėruesit e tyre i kanė blerė pėr interesa shkencore.

Biblioteka "Marin Barleti"
Eshtė e formuar nė vitin 1931. Ka nė zotėrim njė pjesė tė ish bibliotekave tė vyera tė Shkodrės. Nė fondet e saj ruhen mjaft libra tė shekujve XV-XVI, shtypur nė qėndrat mė tė mėdha tė Europės. Koleksionet e ēmuara e kanė kthyer atė nė njė qėndėr tė rėndėsishme shkencore, sidomos sa i takon shkencave filologjike. Mban edhe kopje unikale.

Ruan koleksione speciale, si dorėshkrime ( 150), harta, antikuarė. Ka traditė tė hershme nė botimet referenciale dhe informuese. Pėrpiqet tė ecė me ritmet e kohės ndonėse me mjaft vėshtirėsi. Ka njė buxhet tė mjaftueshėm pėr pasurimin e fondeve.

Biblioteka e Universitetit "Luigj Gurakuqi"
Tėrėsisht e re e ndėrtuar nė vitin 2006. Ka hapėsira tė domosdoshme pėr njė bibliotekė moderne, me fonde tė hapura, salla leximi, mediatekė e mirėpajisur, salla mbledhjesh etj. Ka rreth 250.000 njesi librare. Megjithėse e krijuar per tė mbuluar fushat didaktike, ajo ėshtė edhe njė bibliotekė e pasur albanologjike, e formuar tėrėsisht nga shitjet e familjeve shkodrane. Mban njė pjesė tė bibliotekės sė Th.Ipenit, njėrit nga dilomat e shquar austriakė qė shėrbeu nė Shkodėr pėr shumė vite. Mes librave ėshtė edhe kopja unikale "Doktrina e Krishterė" e Gjon N. Kazazit. Ka shumė revista tė traditės mes tė cilave veēohet kopja e plotė e revistės "Albania", tė Faik Konicės.

Biblioteka franceskane Atė Gjergj Fishta
E ndėrtuar terėsisht e re ruan tiparet e bibliotekės sė mėparshme. Mbledh koleksionet e bibliotekave tė tre etėrve franceskanė, qė jetuan jashtė Shqipėrisė: Paulin Margjokaj O.F.M, Jakob Marlekaj O.F.M, Daniel Gjecaj O.F.M

Biblioteka ėshtė tėrėsisht e specializuar nė shkencat filologjike, glotologjike, albanologjike dhe balkanologjike. Mban qindra dorėshkrime tė rilindasve dhe tė tjera personaliteteve tė shquara.

Biblioteka e jezuitėve
Mund tė flitet pėr njė rrjet bibliotekash si ajo e Seminarit Ndėrdiocezan, biblioteka shkollore e shkollės sė mesme jo publike "At Pjetėr Mėshkalla", si dhe biblioteka albanologjike qė mban mes tė tjerave edhe bibliotekėn e plotė tė F. Cordognano S.J.

Biblioteka e Myftinisė
E krijuar rishtasi me kujdesin e Myftinisė sė Shkodrės. Ruan vlera tė veēanta tė librave fetare. Ka njė fond tepėr tė pasur librash tė kulturės orientale. Biblioteka po pasurohet ēdo ditė me libra qė trajtojnė krahas problemeve fetare dhe probleme qė lidhen me historinė dhe kulturėn e popullit tonė.

Biblioteka tė tjera
Janė shumė tė pasura njė sėrė bibliotekash private. Veēori e tyre ėshtė natyrshėm specializimi i kėtyre bibliotekave nė pėrputhje me interesat e zotėruesve si dhe bibliotekat shkollore qė po ripėrtrihen.