Aktiviteti i zhvilluar nė fondin e fėmijėve i titulluar:
"Lexuesi i vogėl i librit", ku moren pjesė lexuesit me tė mirė tė vitit 2016.
Ky aktivitet u shoqėrua me ndarjen e ēertifikatave dhe interpretime tė ndryshme nga ana e lexuesve. Gjithashtu aktiviteti u shoqėrua me diskutime tė ndryshme me qėllim nxitjen e leximit tek fėmijėt dhe rritjen e bashkėpunimit ndermjet fėmijėve dhe bibliotekės.