Nė datė 18 prill nė mjediset e bibliotekės, nė kuadėr tė festimeve tė 100-vjetorit tė Bibliotekės sė Komisis Letrare (16 prill 1917), e njohur si "Bibliotheka popullore e Shqipnis". U hap ekspozita e librit: "Botimet shqipe nga shekulli i XIX deri nė vitin 1917". Nė kėtė ekspozitė sipas renditjes kronilogjike u ekspozuan 130 njėsi bibliotekare qė i pėrkisnin fillimeve tė shekullit XIX deri nė vitin 1917, botimet e ekspozuara ishin tė gjithė libra shqip, tė botuar nė shtypshkronja tė kolonive shqiptare. Si dhe botime tė shtypshkronjave tė Shkodrės "Zoja e Paperlyeme", "Nikaj", "Franēeskane"etj.