Nė kėtė katolog janė pėrfshirė tė gjitha gazetat, revistat dhe kalendarėt e botuar para vitit 1944, dhe qė ruhen nė koleksionin e Albanologjisė, pranė bibliotekės.

Pėrshkrimi ėshtė bėrė duke u bazuar nė renditjen alfabetike. Tė dhėnat janė bazuar nė titullin e periodikut, pėrgjegjėsin e botimit, vendin dhe vitin ku dhe kur ėshtė botuar, numrin dhe llojin e periodikut.     

Kur titullin e paraprin njė yllėz(*), d.m.th. se koleksioni ėshtė i plotė, ndėrsa dy yllėza(**) tregojnė se koleksionit i mungon ndonjė numėr, por megjithatė mund tė mbahet si i plotė.

Tė dhėnat e katalogut janė tė bazuara nė punimin “Bibliografia retrospektive e shtypit shqiptar e mbi Shqipėrinė”, pėrgatitur nga Palokė Daka dhe tė botuara nė revistėn “Studime historike” nga nr. 3/1971 deri tek nr. 1/1974.     

Informacioni i dhėnė nė kėtė katalog do tė shėrbejė pėr njė njohje mė tė mirė tė koleksionit tė periodikut qė ndollet pranė kėsaj biblioteke. Shpresoj qė katalogu tė jetė orientues nė punėn hulumtuese tė studiuesve tė ndryshėm. Klikoni pėr tė parė versionin PDF tė katalogut.